fbpx

3 tipy, čo môžeš urobiť pre svoje nohy na jar

Jar už klope na dvere… Celá príroda sa prebúdza. Rašia prvé žihľavy, púčiky stromov, bylinky. A my sa tiež prebúdzame zo zimných ponurých dní. Dlhšie dni nám dodávajú energiu a optimizmus a dary prírody zas dodávajú živiny našim telám…

Pravdepodobne si už počula, že na jar je skvelé podporiť svoje telo. Všade sa píše či hovorí o detoxikácii, výžive, bylinkách, pôstoch, zdravej strave, cvičení… Ale málokde nájdeš informácie o tom, ako sa správne postarať o svoje nohy. Preto by som Ti v tomto článku rada dala tipy, ako na to.

A prečo sa vlastne starať o svoje nohy? Nohy sú Tvojou základňou. Predstav si to ako základy domu. Keď má stavba pevné a zdravé základy, je stabilná. Keď má však stavba základy chabé, je potreba na nej neustále niečo opravovať. Ale to nepomôže nadlho. Keďže zle založené základy sa veľmi opraviť nedajú, nakoniec sa celá stavba zrúti.

Našťastie, na rozdiel od domu, s našou základňou – našimi nohami môžme veľmi dobre pracovať.

Ak Ťa trápia:

  • bolesti chrbta, vbočené členky či kolená
  • bolesti nôh, ploché nohy, haluxy
  • migrény

určite čítaj ďalej. A ak nie, môžeš pokračovať tiež, aby si týmto problémom predišla.

Chôdza naboso je veľmi zdravá…

Dnes Ti chcem dať 3 praktické tipy, s ktorými môžeš hravo začať hneď. Možností je viac, ale vybrala som tie, ktoré urobia najväčší rozdiel a je najjednoduchšie ich zaradiť do života.

  1. Chôdza naboso: Je blahodárna, pretože premasíruje celé chodidlo, prekrví ho a stimuluje aj svaly nohy k správnej činnosti. Úplne ideálne je prejsť sa naboso v prírode a vyskúšať rozmanitý terén… Vlhkú trávu, popadané šišky, kamienky, potok, posledný sneh… Ak nie si zvyknutá chodiť naboso, skús to najprv len na chvíľu. Vnímaj, ako reagujú Tvoje nohy. Bolesť je stopka. Ak Ťa nohy hneď či po malej chvíľke bolia, bude potreba začať najprv cvičením, ideálne navrhnutým na mieru od fyzioterapeuta. Ak je Ti to príjmné, bosé prechádzky postupne predlžuj. Ak nemáš možnosť ísť do lesa, vybehni naboso na záhradu či do parku. V mestských parkoch však pozor na nepríjmené prekvapenia od psov… A ak nie je iná možnosť, chôdza naboso doma sa počíta tiež. Ak máš senzorický koberček alebo aspoň trochu odlišné povrchy, paráda.
  2. Masáž: Masáž nôh je nielen veľmi príjemná, ale aj zdravá. A pôsobí na nohy aj na celé telo. Podľa tradičnej čínskej medicíny sú na našich nohách oblasti, ktoré príslušia jednotlivým orgánom a orgánovým systémom. A ak vieme, kde sú umiestnené, môžme masážou nôh priaznivo ovplyvniť aj bolesti chrbta, vylučovanie či dokonca srdcovocievny systém. Zároveň je masáž nôh skvelou partnerskou aktivitou a milujú ju aj deti. Po večernej masáži nožičiek sa im vždy lepšie spinká… A ak nevieš, jako správne nohy masírovať, nezúfaj, Pridaj sa do fb skupiny Šijeme barefoot botky s Kajou a v Príručkách nájdeš tematicky týždeň so skvelou Janou Bolekovou aj s praktickými ukážkami. Podľa jej videí sa naučíš veľmi efektívnu masáž aj automasáž. Nezabudni videá ukázať aj partnerovi…
  3. Správna obuv: Je skvelé, ak cvičíš, chodíš naboso, dopriavaš si masáž. Ale ak potom stráviš väčšinu dňa v nevhodnej obuvi, škody tým úplne nenapravíš. Bežná obuv má často úzku špičku a núti Tvoje prsty tlačiť sa v nej vo veľmi neprirodzenej polohe. Zvýšená poloha päty voči špičke Ťa núti preniesť ťažisko a zapájať úplne iné svaly celého tela, než keď máš podošvu rovnú. A do tretice podpora klenby tvarovanou stielkou umožňuje svalom nohy zlenivieť. Prečo by sa mali zapájať a držať klenbu, keď ju podrží stielka? Predstav si to podobne ako elektrokolobežku. Budeš sa odrážať a namáhať svaly, keď Ťa kolobežka odvezie sama? Asi veľmi nie… Tak prečo by sa mali namáhať svaly na Tvojich nohách?

Akú obuv Ti teda odporučím? Barefoot. Najlepšie na mieru. Začni aspoň 1 párom. Ideálne tým, ktorý nosíš najviac.

A ak rada tvoríš rukami a nechceš míňať každý rok desaťtisíce na značkovú barefoot obuv alebo ešte viac za botky na mieru, mám riešenie aj pre Teba 😉

Svoje botky si môžeš sama ušiť. A ak chceš vedieť, ako začať, srdečne Ťa pozývam na svoj živý webinár zdarma 3.4. 2023 od 17:00. Odkaz na pripojenie sa pošlem na e-mail všetkým registrovaným. Zaregistrovať sa môžeš tu.

Bol pre Teba tento článok užitočný? Ak áno, zdieľaj ho so svojimi priateľmi.