fbpx

Ako si správne vybrať sandálky

Letná sezóna sa nám blíži. Onedlho začínajú prázdniny a možno aj Ty plánuješ dovolenku pri mori, pešie výlety v okolí, turistiku v horách… Alebo sa budeš slniť a čítať knižky na záhrade? V každom prípade budeš potrebovať vhodné letné topánky. Ak teda nechodíš v lete úplne naboso, ako napríklad môj manžel…

A možno tiež váhaš a premýšľaš, akú obuv si vybrať tak, aby Ti bola pohodlná a zároveň vyzerala skvelo. Ja osobne v lete milujem sandálky. Nosím ich na kratšie prechádzky aj na turistiku. A v tomto článku by som Ti rada priblížila, podľa čoho si vyberám sandálky ja.

Na svoju obuv mám vysoké nároky, takže musí byť:

  • pohodlná,
  • dobre kombinovateľná k nohaviciam aj k šatám,
  • esteticky prijateľná s originálnymi prvkami,
  • jednoduchá,
  • zdraviu prospešná.
Jednoduché lepené barefoot sandálky

Pohodlie

,,Pre krásu sa musí trpieť. Vezmi si o číslo menšie topánky, aby v nich Tvoje nohy vyyzerali lepšie. Ak Ťa sandálky tlačia, nalep si náplasť. Je potreba, aby obuv mala 2-3 cm zdravotný podpätok…“

Tiež veríš tomu, že tieto výroky sú pravdivé? Úplne Ťa chápem. Pred niekoľkými rokmi som na tom bola rovnako. Verila som, že problémom sú moje nohy a preto bola náplasť mojou stálou kamarátkou. Snáď neexistovali topánky, ktoré by mi nezodrali kožu. Vôbec mi nenapadlo, že ten problém je v tom, že

bežná obuv väčšinou nerešpektuje prirodzený tvar nôh.

A nerešpektuje ani rozdiely medzi nohami ľudí. Je vyrobená pre masy a snaží sa naše nohy nacpať do jednej škatule. Ani to sa mi dlho nezdalo zvláštne. Až keď som začala robiť kurzy šitia barefoot topánok, bola som ohromená tým, že som nenarazila na 2 rovnaké páry nôh. Boli tam určité tvarové podobnosti, ale inak boli každé nohy jedinečné.

Pochopila som, že aby boli sandálky pohodlné, mali by v ideálnom prípade byť:

  • Vyrobené na mieru.
  • Alebo aspoň rešpektovať prirodzený tvar chodidiel.
  • Pásy by mali byť vedené tak, aby nohu dobre podržali, ale netlačili na nesprávnych miestach.

Posúď sama: Ktoré sandálky na obrázkoch sa Ti zdajú pohodlnejšie?


Dobrá kombinovateľnosť

Aj Ty miluješ, keď Ti to ladí? Ja som tým možno až trošku posadnutá. Ak mám tú možnosť, vždy si zladím topánky s oblečením – farebne aj štýlovo. A nie, nemám v botníku desiatky párov obuvi na každú príležitosť. Nerada plýtvam zdrojmi a preto volím topánky tak, aby boli univerzálne a hodili sa mi prakticky ku všetkému. Takže nepotrebujem jedny sandálky k šatám a druhé do lesa, vystačím si pokojne s jedným párom na celé leto. Samozrejme, ak Ty potrebuješ páry 2 či 3, nie je na tom nič zlé. Ideálne ak sú z prírodných materiálov a vyrobené udržateľným spôsobom… A za mňa je najekologickejšie vyrobiť si ich ručne.

Na fotke vidíš moje milované sandálky, ktoré nosím už 5 rokov – k sukni, k šatám aj na prechádzky do lesa.

Moje obľúbené ručne vyrobené sandálky

Estetické hľadisko, originalita

Nebudem predstierať, že vzhľad topánok pre mňa nie je dôležitý. V tomto som veľmi náročná. Nestačí mi len pohodlie, zdravie a dobrá kombinovateľnosť. Topánky sa mi musia aj páčiť. A milujem, keď je na nich nejaký originálny prvok, ktorým sa odlíšim. A môže byť aj úplne nenápadný. Môžeš na to ísť cestou nákupu od menších lokálnych výrobcov alebo značiek, ktoré vyrábajú len pár kúskov určitého dizajnu. Ale ak Ťa bavia ručné práce, môžeš si svoje sandálky vyrobiť sama.

Na ručnej výrobe sandálkov milujem práve ich ručné farbenie a zdobenie. Môžem si sama určiť, akú farbu budú mať a môžem si ich aj ozdobiť nejakým prírodným či osobným symbolom. Mám tak istotu, že moje sandálky budú jedinečné…


Jednoduchosť

Ak si sa pri predošlom odstavci zľakla, že ručne vyrobené sandálky budú kričať už z diaľky a že budeš pútať pozornosť všade, kam prídeš, môžeš si opäť vydýchnuť. Ak máš rada jednoduchosť a klasický vzhľad, môžu byť ručne vyrobené sandálky tým pravým aj pre Teba. Pre porovnanie pripájam fotky zložitejších, zdobenejších aj jednoduchších ručne vyrobených sandálkov.


Zdravie

Nie, nemyslím tým ortopedickú zdravotnú obuv. Aj keď kedysi som ju za zdravú považovala. A možno si tiež myslíš, že zdravé sandálky by mali byť vytvarované podľa nôh, s podporou klenby, ideálne vymäkčené. Nebudem Ti odporovať. Len by som Ti rada ponúkla trochu iný uhol pohľadu.

Je Ti asi jasné, že keď nebudeš posilňovať brušné svaly, Tvoje brucho bude ochabnuté. A vieš, že je to úplne rovnaké so svalmi na nohách? Keď ich drží podpora klenby, nemusia pracovať a posilňovať a potom často správne nefungujú…

Používaš svoj 6. zmysel? A nemyslím tým intuíciu či telepatické schopnosti. Mám na mysli propriocepciu. Zjednodušene je to schopnosť vnímať, že je Tvoje telo v pohybe a schopnosť reagovať na zmeny polohy, ťažiska tela, atď.

  • Jasné, keď sa hýbeš, vidíš to. Zrak ale privádza do Tvojho mozgu len 10% týchto dôležitých informácií.
  • Keď bežíš, počuješ, ako sa mení prostredie okolo Teba. To je ďalších 20% týchto informácií.
  • A čo ostatných 70%? Tie prichádzajú do Tvojho mozgu, POZOOR, prekvapivo z Tvojich nôh! Proprioreceptory na chodidlách vnímajú aj drobné zmeny polohy Tvojho tela a pomáhajú Ti nespadnúť pri chôdzi či behu, aj keď sa Tvoja poloha neustále mení… Ale to funguje optimálne len v prípade, že Tvoje nohy sú v dostatočnom kontakte so zemou. A to, úprimne, cez hrubú vymäkčenú podrážku nejde…

Obuješ aj Popoluškinu črievičku? V niektorých kultúrach je malá ženská noha považovaná za symbol krásy. Ale koľko je za tým bolesti a utrpenia, o tom sa hovorí už menej. A ak si dnes mladá a zdravá, možno podpätky a prsty uväznené v úzkych špičkách nepovažuješ za problém. A ak si vezmeš lodičky či úzke sandálky na podpätkoch len sem-tam na parádu, asi sa Ti nič hrozného nestane. Ale ak budeš nevhodnú obuv nosiť dlhodobo, môžu sa objaviť deformácie ako haluxy či kladívkovité prsty. A tie nielenže neyvzerajú dobre, to Ťa potom nezachránia ani rešpektujúce zdravé barefoot topánky. Aj keď pomôcť Ti môžu, aj keď už nejaký problém s nohami máš. Mrkni na fotky nôh holywoodskych hviezd či modeliek v sandálkoch a posúď sama… Tieto deformácie bývajú často aj bolestivé a nepríjemné pri chôdzi.


A ako teda spoznáš naozaj zdravé sandálky?

  1. Majú dostatočne priestrannú špičku.
  2. Pásiky sú vedené na miestach, kde netlačia a nebránia prirodzenému pohybu nohy.
  3. Majú regulovateľné zapínanie, takže sedia aj ráno aj večer po prechádzke s opuchnutými nohami.
  4. Noha v nich neplandá, nezakopáva, skrátka sedia ako druhá koža. Nemusíš v nich myslieť na to, že ich máš na nohách.
  5. Majú rovnú, ideálne dostatočne tenkú podrážku, aby si dokázala vnímať povrch, po ktorom chodíš.

Pýtaš sa, kde takého sandálky zohnať? Môžeš si zájsť do najbližšej predajne s barefoot obuvou alebo skúsiť zapátrať na internete. Prípadne si ich môžeš vyrobiť sama, presne podľa svojich predstáv. Vraj ako na to? Môj Online kurz výroby barefoot sandálkov je Ti k dispozícii.