fbpx

Bosonohý seriál, časť druhá. Vbočený palec.

Minule sme hovorili o palci. O tom, aká je jeho hlavná funkcia a ako ho môžete podporiť v tom, aby sa jeho správna funkcia obnovila.

Ak si chcete prečítať 1.časť bosonohého seriálu, nájdete ju tu.

Aké sú príčiny vzniku tejto deformácie? Ak Vám lekári povedali, že je to genetické a keď ho mala aj Vaša mama, nedá sa s tým nič robiť, neverte tomu. Áno, určitá genetická predispozícia môže hrať rolu, ale oveľa väčšiu rolu hrajú vonkajšie faktory. Ja o všetkých ,,dedičných chorobách“ hovorím, že je potreba sa najprv pozrieť na to, či sme náhodou ,,nezdedili“ aj nevhodný životný štýl, návyky či vzorce správania, ktoré nám spôsobujú zdravotné problémy. A až potom obviňujme gény.

Dnes už poznáme aj epigenetiku (vedu o tom, ako sa mení prepis génov do hmoty bielkovín nášho tela a imunitného systému na základe zmeny vonkajších vplyvov). Takže vieme, že obviňovať len gény je nesprávne a dokonca my sami môžeme ovplyvniť, ktoré gény sa prepíšu do reality nášho tela a ktoré nie. Koho táto téma zaujíma viac, odporúčam prácu Brucea Liptona a Joea Dispenzy.

Poďme sa teda pozrieť na štyri hlavné príčiny vzniku vbočeného palca:

  1. vrodené predispozície – hypermobilita, slabosť väziva, dĺžka 1.metatarzu (kosť na nárte)
  2. nevhodná obuv (málo priestoru na prsty, utláča palec smerom k ostatným prstom)
  3. dlhé státie (hlavne v nevhodnej obuvi)
  4. ploché nohy alebo iné zdravotné problémy s nohami, pri ktorých sa nemôže palec pri chôdzi správne zapojiť

Ako ovplyvňuje nevhodná obuv funkciu palca? V minulom diele som Vám prezradila, že Váš palec je veľmi dôležitým oporným bodom. V určitej fázi chôdze nesie až 40% hmotnosti Vášho tela. A keď sa v obuvi s úzkou špičkou nemôže pri chodzi správne zapojiť, telo si potrebuje vytvoriť nový oporný bod. A preto kostené tkanivo v okolí palcového kĺbu zbytnie, aby túto úlohu prevzalo.

Čo s tým môžete urobiť? Odporučím dve zásadné veci (a rozhodne majú zmysel, aj keď už vbočený palec máte):

  • ak pracujete dlho postojačky, robte si čo najčastejšie krátke prestávky, pri ktorých sa vyzujete a prsty na nohách precvičíte (ak neviete, aké cviky, obráťte sa na svojho fyzioterapeuta alebo lektora jógy)
  • noste vhodnú obuv – ideálne barefoot s tvarom odpovedajúcim Vašim nohám

S tým Vám môžem pomôcť ja 😉 Na mojich online kurzoch šitia barefoot topánok s podporou si ušijete topánky na mieru, ktoré budú rešpektovať jedinečný tvar Vašich nôh a podporia zdravú chôdzu