Jsem lektorka šití a tvůrkyně barefoot bot na míru pod značkou Dobrobotky. Zároveň jsem manželkou a mámou tří dětí.
Ke konceptu barefoot obuvi jsem se dostala úplnou náhodou přes hlasovací soutěž na Facebooku.
Baleríny na fotce mě zaujaly natolik, že jsem si o nich začala zjišťovat více.
Koncept barefoot mi dával smysl. Rozhodla jsem se ho před devíti lety vyzkoušet nejdřív na sobě, než začnu „barefooty“ obouvat svému nejstaršímu synovi.
Pořídila jsem si tedy svoje první capáčkové boty. Přechod nebyl snadný. Dva měsíce jsem měla pocit, že chodím jako kachna, musela jsem výrazně zpomalit a rostoucí zátěž syna, kterého jsem nosila v šátku, byla také výzva.
Zaznamenala jsem ale téměř vymizení bolestí zad. A navíc jsem se konečně do bot vešla. Mám totiž velmi široká chodidla a málokteré boty prolezly sítem výběru. Najednou jsem v botách mohla být celý den a nemusela jsem se těšit, až je konečně sundám. Když jsem v zimě obula klasické zimní boty, nebyla jsem schopná dojít na zastávku 20 m od domu, tak jsem se pokorně vrátila k nezatepleným „barefootům“.
Chlad přestal být velkým problémem, protože moje nohy se najednou uměly samy zahřát chůzí. Když jsem dřív absolvovala túru po přespání ve stanu s prvními mrazíky, rozmrzly mi nohy až po hodině a půl intenzivní chůze do kopce. Teď už to zabere jen pár minut a zdaleka nejsem tak zimomřivá jako dřív.
Už následující léto jsem učila komunitu maminek kolem sebe umotat si svoje první sandále zvané huarache.
Když se pak v září naskytla možnost ušít si v nedalekém městě kožené barefoot baleríny, neváhala jsem ani chvilku. Jsem už od mala velice tvůrčí, užívala jsem si malování, tvoření, šití. Ušila jsem si historické kostýmy i kostýmy na břišní tance a ohňovou show. Jen boty jsem si tehdy nechala udělat, ještě jsem to neuměla sama.
Na kurz jsem odcházela s jasnou představou univerzálních černých balerín a odcházela jsem s vínovo-zelenými botami s kytičkami. Každopádně mě to tak nadchlo, že jsem si hned zkusila udělat šněrovací polobotky a chtěla to všechny naučit.
Tři roky jsem potom učila ženy šít různé typy bot na živých kurzech. Doma jsem ve volném čase mezi dětmi zkoušela další způsoby, techniky, od capáčků po vysoké boty na zip.
Když jsem si však vyzkoušela kopyta, úplně jsem si výrobu bot na nich zamilovala. Bylo mi jasné, že už se k botám bez kopyt nevrátím, alespoň co se týče uzavřené obuvi. (U sandálů mi stále kopyta přijdou spíše nadbytečná.)
Čtyři roky tedy už šiju boty na kopytech na zakázku a na míru. Nejvíc si užívám návrh designu, tvorbu šablon a šití. Za sebou mám krom dětských i dospělých párů také pár specialit jako diabetickou obuv.
Neustále se vzdělávám a inovuji. Loni jsem absolvovala rekvalifikační kurz Obuvník pro zakázkovou výrobu. S kolegyní z oboru vyvíjíme také vlastní řadu kopyt jedinečného tvaru, která jsou v balerínové variantě již dostupná na e-shopu DIY Barefoot Shoes.
V Ostravě jsme s další kolegyní otevřeli sdílenou šicí dílnu Kraftorie. Kromě sdílení strojů a prostoru k šití s Tebou rády posdílíme také vědomosti, ať už k šití oděvů nebo obuvi, pokud preferuješ živé kurzy.
Je mi jasné, že ne každému vyhovují živé kurzy, nebo možná nemáš možnost z časových či organizačních důvodů živý kurz absolvovat. Proto jsem přijala nabídku Káji (Karolíny Částkové) předávat svoje zkušenosti a znalosti také formou online kurzů pod značkou DIY Barefoot Shoes.
Nyní jsem zde i pro Tebe a nabízím Ti svůj první Online kurz šití polobalerín 5 v 1. Nepotřebuješ kopyta, stačí obyčejný šicí stroj, případně se dají ušít i v ruce. Ušij si se mnou i Ty ideální boty na teplejší jarní nebo letní dny!