fbpx

Bosonohý seriál, časť prvá. Palec.

Prečo chodiť naboso?

Tiež si ťukáte na čelo, keď vidíte v meste niekoho chodiť bosého? Tiež Vám napadá, že sa deti zrania, keď sa hrajú bosé na ihrisku? Možno si myslíte, že ak ste obutí, chránite svoje nohy a robíte pre ne to najlepšie. Ale nemusí to byť vždy pravda. Bohužiaľ, väčšinou je to presne naopak.

A ako to teda je?

To by som Vám rada postupne odhalila. Pripravila som pre Vás seriál o nohách, bosej chôdzi a barefoot (bosých) topánkach. Nebojte sa, nemusíte hneď začať chodiť bosí v meste. To je trochu extrém a chápem, že to nie je pre každého. Aj ja sama v meste radšej nosím moje ručne vyrobené barefoot topánky.

Ale poďme už k veci 😉 Naše nohy a chodidlá sú veľmi vyspelou technológiou, ktorú sme dostali od prírody. Preto od počiatku ľudstva dlhé tisícročia vývoja človeka naši predkovia žiadne topánky nepotrebovali. A ako vlastne naše nohy fungujú?

Ale poďme už k veci 😉 Naše nohy a chodidlá sú veľmi vyspelou technológiou, ktorú sme dostali od prírody. Preto od počiatku ľudstva dlhé tisícročia vývoja človeka naši predkovia žiadne topánky nepotrebovali. A ako vlastne naše nohy fungujú?

Začneme palcom 😉 Palec je oveľa väčší a hrubší než ostatné prsty, pretože sa naň pri chôdzi prenáša až 40% Vašej hmotnosti. Práve palec na nohe je charakteristickou črtou človeka a tiež nás odlišuje od primátov, ktorí ho používajú na uchopovanie predmetov rovnako ako palec na ruke. Keď chodíte správne a palec Vám dobre funguje, veľmi pravdepodobne Vám bude dobre fungovať celé chodidlo. Nebudú Vám padať klenby, budete mať menej problémov s chrbticou a celým pohybovým aparátom.

A čo Váš palec potrebuje, aby dobre fungoval?

  1. Dostatočný priestor na prsty všeobecne.
  2. Dostatočný priestor medzi palcom a druhým prstom na nohe.
  3. Obuv, ktorá umožňuje palcu zapojiť sa do chôdze v jeho prirodzenej polohe – neutlačuje ho smerom dovnútra k ostatným prstom.

Ak toto Váš palec väčšinu času nemá, vznikajú deformácie – najmä známy hallux valgus alebo vbočený palec. Ale o tom už si povieme viac nabudúce.

A mám pre Vás hneď úlohu: skontrolujte, či Vaša obuv tieto tri podmienky splňuje. Myslím hlavne tú obuv, ktorú nosíte väčšinu dňa.

Ak nie, môžete urobiť dve veci:

  1. začať chodiť aspoň časť dňa naboso – napríklad doma. Ak na bosú chôdzu nie ste zvyknutí, začnite postupne, 20 – 30 minútami denne a pozvoľna tento čas predlžujte.
  2. Zaobstarať si topánky, ktoré podporia Vašu zdravú chôdzu a správne fungovanie Vášho palca.

A s tým Vám môžem pomôcť 😉 Na mojich online kurzoch šitia barefoot topánok s podporou si ušijete topánky na mieru, ktoré budú rešpektovať jedinečný tvar Vašich nôh a podporia zdravú chôdzu.